Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Geçer?

Her operasyonda olduğu gibi, saç ekimi operasyonu sonrasında da oluşabilecek bazı durumlar vardır. Saç ekim sonrası kızarıklık, kanama, kaşıntı ve şişmenin yanı sıra saç ekimi sonrası kabuklanma da buna dahildir. Operasyon yaptıran istisnasız herkesin yaşayacağı kabuklanma, zararlı veya korkulacak bir durum değildir. Saç ekimi sonrası kabuklanma, operasyon sonrası iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır.

sac ekimi sonrasi kabuklanma 3

Saç ekimi sonrası kabuklanma neden olur?

Günümüzde birçok avantaj sunan FUE Yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonlarında binlerce kanal açılmaktadır. Toplanan saç köklerinin yerleştirileceği bu kanallarda ve donör bölgesinde ufak çaplı kanama meydana gelir. İşte bu küçük çaplı kanamaların kurumasıyla, kan pıhtılaşır ve saç ekimi sonrası kabuklanma ortaya çıkar.

Saç ekimi sonrası kabuklanma sorununu daha az yaşamak isteyen kişilere bazı tavsiyeler verilir. Bunlar kanı sulandıran ilaçlara operasyondan 1 hafta önce ara verilmesi ve alkol–sigara gibi zararlı alışkanlıkların bir süreliğine bırakılmasıdır. Bazı ilaçlar, alkollü içecekler ve tütün kanı sulandırdığı için operasyonun başarısını olumsuz etkiler. Çünkü kanın sulanması durumunda operasyonun konforu azalır ve haliyle daha az greft toplanır. Daha az greft toplanması da daha az saç anlamına gelmektedir. Başarılı bir saç ekimi operasyonu geçirmek isteyenler, operasyon öncesinde doktorunun uyarılarını mutlaka ama mutlaka dikkate almalıdır.

Operasyondan 3 gün sonra saç ekimi merkezlerinde kafa deriniz dikkatli bir şekilde yıkanır. Bu yıkama işlemi, saç ekimi sonrası ilk yıkama olarak da bilinir. Özel losyonların kullanıldığı bu yıkama sonrasına, saç ekimi sonrası kabuklanma büyük ölçüde azalır. Toplamda yaklaşık 10 gün süren saç ekimi sonrası yaşanan kabuklanmada, hastanın dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

sac ekimi sonrasi kabuklanma 1 scaled

Saç ekimi sonrası kabuklanma nasıl geçer?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ile önemli ölçüde azalan kabuklanmalar, hastanın da göstereceği özen sayesinde 10 gün içerisinde tamamen kaybolur. Yani, saç ekimi sonrası kabuklanma sürecini daha kısa sürede atlatmak hastanın davranışlarına bağlıdır. Operasyon sonrasında doktorunuzun söylediği aralıklarla kafa derinizi yıkamak, kabuklanmayı azaltarak bitirecektir. Bununla birlikte, yıkama işlemleri sayesinde, saç ekimi sonrası yaşanan kaşıntı da azalacak ve kafa deriniz rahatlayarak hava almaya başlayacaktır. Kabuklanmanın en aza inmesi için yapılacaklar şunlardır:

  • Doktorunuzun önerdiği losyon/kremi ekim yapılan yere ve donör alanınıza yavaş ve nazik hareketlerle sürün.
  • Losyonun kafanızda 35–40 dakika kadar durması gerekmektedir.
  • Bu süre geçtikten sonra sıcak olmayan, ılık bir suyla kafa derinizi hafifçe yıkayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle ovmayın ve tazyikli su kullanmayın. Ufak dokunuşlarla başınızı yıkayın. Bu ufak dokunuşlar bir nevi masaj görevi görür. Saç köklerinize zarar vermez, aksine kan dolaşımını artırarak saç kökleriniz daha iyi bir şekilde beslenmesini sağlar.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra, yumuşak bir havlu ile kurutmanız gerekmektedir. Saç köklerinize zarar vermemek için ovmayın veya sert hareketlerde bulunmayın. Havluyu kafanıza yavaşça koyun ve sonrasında yine yavaşça kaldırın.
  • Kafanızı doktorunuzun önerdiği şekilde yıkadığınız durumlarda, ekilen saçlarınız zarar görmez. Bununla birlikte yıkama sonrasında saç tellerinizin bazıları dökülebilir. Bunda korkulacak bir durum yoktur, dökülen saç telidir. Saç kökü ekildiği yerde duracaktır.

sac ekimi sonrasi kabuklanma 2

Saç ekiminden sonra kabukların dökülmesi

Saç ekimi sonrası kabukların dökülmesi için öncelikle muhakkak iyileşme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Kabuklanma iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Saç ekiminden sonra kabukların dökülmesi doğal bir şekilde olmazsa, kabuklarla birlikte saç kökleri de zarar görür.

Saç ekiminden sonra kabukların dökülmesi yaklaşık 5-6 günlük bir süreci kapsar. Bu süre kişi kişinin metabolizması, hücre yenilenme hızı, bağışıklık sisteminin gücü gibi faklı etmenlerden etkilenebilmektedir.

10. günde kabuklar tamamen dökülür.

Saç ekimi operasyonunda ikinci, üçüncü gün başlayan koyu kırmızı renkteki kabuklanmalar, daha sonra hardal sarısına yakın bir renk alarak deriden ve dolayısıyla saç köklerinden kendiliğinden ayrılır. 5-6 gün içerisinde dökülmeye başlayan kabuklar saç ekimi sonrası 10. gün ile 12. gün arasında saç köklerinden tamamen ayrılmış ve kaybolmuş olur.

sac ekimi sonrasi kabuklanma 4
Kabuklarınızı asla yolmayın!

Saç diplerindeki köklere yapışık vaziyette bulunan kabuklar iyileşme sürecinde hafif kaşıntı yaratabilir. Dokunma ve kopartma hissiyatı yaratabilir. Unutmayın, saç ekimi sonrası oluşan kabukları kopartırsanız / halk arasındaki ifade şekli ile yolarsanız, kabuklar yeni ekilen narin saç köklerini ile birlikte gelecektir. Saç ekiminden sonra kabukların dökülmesi için saç yapısı tamamen kendi haline bırakılmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?