Saç Ekimi Sonrası İlk Hafta Sizi Neler Bekliyor?

Saç ekimi sonrası saçların ekildiği bölgeye uyum sağlayıp büyümesi yaklaşık 1 yıl sürer. Hastanın saç köklerinin en hassas olduğu zaman saç ekimi sonrası ilk haftadır. Ekim yapılan bölgede hafif derecede açık yara bulunduğu için, bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar vardır. Operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız yeni saçlarınız ekildikleri yere alışır ve sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar.

Saç ekimi sonrası ilk 3 gün dikkat edilecekler nelerdir?

Saç ekimi sonrası, kişinin donör bölgesi, mikrop kapma ihtimaline karşı bandajla sarılır. Buna karşın yeni ekilen saçların olduğu bölge ise açıkta bırakılır. Bu şekilde saç ekimi operasyonunu tamamlanan kişi, rahat bir şekilde hastaneden ayrılabilir. Acısız ağrısız bir saç ekimi için hastaya lokal anestezi yapılır. Operasyonu bilinci açık bir şekilde geçiren hastanın, bu yüzden operasyon sonrasında hastanede yatması gerekmez. İlk üç gün dikkat edilmesi gereken kurallar ise şunlardır;

 • Saçınızı kesinlikle yıkamayın.
 • Spor yapmayın.
 • Kendinizi yoracak ya da tehlikeye sokacak aktivitelerden kaçının.
 • Başınızı darbelerden koruyun.
 • Sıkı olmayan ve saçınıza baskı yapmayan bir şapka takarak, olası aksiliklerin önüne geçin.
 • Cinsel ilişkiye ara verin.

sac ekimi sonrasi ilk hafta 3

Saç ekimi sonrası 3 gün geçtikten sonra süreç nasıl devam eder?

Alkol ve sigara içilmesi, iyileşme sürecini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Operasyon öncesi ve sonrasında bu tarz zararlı maddelerin kullanılmaması saç köklerinin daha sağlıklı beslenebilmesini sağlar. Bu sayede iyileşme süreci hızlanır ve ekilen saçlar daha kısa sürede uzar. Saç ekimi sonrası üçüncü günün ardından saç köklerinin alındığı donör saha bandajlı olacağı ve ekim yapılan alan genellikle kafanın tepe noktası olduğu için, kişi yatma, uzanma ya da uyuma şekli konusunda sıkıntı çekmez.

Saç ekimi operasyonları sonrasında saç köklerinde küçük kabuklanmalar görülmektedir. Bu durum normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Operasyon sonrasındaki süreçte bu küçük yaraların herhangi bir şekilde mikrop kapmaması için, doktorunuz tarafından verilecek tavsiyeleri mutlaka uyun. Verilen antibiyotiği düzenli olarak ve saatleri aksatmadan kullanmanız önemlidir. Zorunlu olmamakla birlikte, hastanın ilk saç ekimi sonrası 3 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. Bu durum saç bölgesinin beklenmeyen darbelerden korunması adına önemlidir.

sac ekimi sonrasi ilk hafta 1

Saç ekimi sonrası pansuman ve ilk yıkama

İlk üç günün sonunda, doktor tarafından pansuman ve ilk yıkama gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde bu alan büyük ölçüde iyileşmiştir. Hastanın ağrı ya da acı hissetmesi beklenmez. Pansuman sonrasında özel bir durum olmadığı takdirde, bu alan açık bırakılır. Hasta daha sonrasında ilk yıkama için özel banyo odasına alınır. İlk yıkama öncesinde özel bir krem sürülen yeni ekim alanı, bir süre bu kremle bekletilir. Bunun amacı hafif kanama sebebiyle küçük kabuklar oluşturmuş saç köklerinin diplerinin yumuşatılması ve yıkamaya hazır hale getirilmesidir. Yaklaşık 15 dakikalık bekleme süresi sonrasında, çok hassas ve hafif hareketlerle köpükleme yapılır ve saç durulanır.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama oldukça önemli bir konudur. Genellikle saç ekimi merkezi tarafından yapılan ilk yıkama eğer özel sebeplerden dolayı evde gerçekleştirilecek ise konu ile ilgili oldukça dikkatli davranılması tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası kurulama işlemi konusunda da hassas davranılması tavsiye edilir. Kuruma işlemi yumuşak bir havluyla ve stabil hareketlerle yapılmalıdır. Saç köklerinin ovuşturulmaması ve sert hareketlere maruz bırakılmaması önemlidir. Saç ekimi sonrası farklı ülke veya şehirden gelen kişiler, pansumanını bir sağlık merkezinde yaptırabilir. Bununla birlikte ilk yıkamanın evde yapılması da mümkündür ancak burada bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

sac ekimi sonrasi ilk hafta 4

Saç ekimi sonrası evde yapılacak ilk yıkamada dikkat edilecek hususlar

 • İlk yıkamayı ne zaman yapmanız gerektiğini doktorunuza sorun.
 • Tavsiye edilen krem ve şampuanı kullanın.
 • Kremi bol ve nazik hareketlerle başınıza sürün. Tüm saç köklerinizin yoğun miktarda kreme maruz kaldığından emin olun.
 • Kremi saç köklerinizin dibindeki kabukları yumuşayana kadar en az 15 dakika bekletin.
 • Durulama için kullandığınız su kesinlikle sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Yıkama için mutlaka ılık su kullanın,
 • Suyun tazyikli olmamasına özen gösterin.
 • Köpükleme süresince saçlarınızı ovuşturmayın. Çok hafif ve minik hareketle saç köklerinize masaj yaparak kabuklardan arındırın.
 • Kurulama işleminde ovuşturma yapmayın ve yumuşak bir havlu kullanın.
 • İlk yıkama öncesi aklınıza takılan soruları doktorunuza danışın.

İlk yıkamayı evde yapacaksanız, bu konuyu mutlaka doktorunuza danışın. Yıkama esnasında size yardım edecek birinin de yanınızda bulunmasında fayda var. Saç ekimi sonrası kaşıntı, kızarıklık ya da şişlik gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Sitemizde hepsi ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Daha başarılı sonuçlar için saç ekimi sonrası süreçte üzerinize düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yapmanızın çok önemli olduğunu unutmayın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?