Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Soyumuzu devam ettirmek veya haz amacıyla yaşanan cinsellik, insan doğasının önemli bir parçasıdır. Cinsel birleşme ve seks gibi terimlerle de anılan cinsel yaşam hayatımızda “olmazsa olmaz” diye tarif edebileceğimiz bir yere sahiptir. Cinsel zevk, tatmin ve üreme gibi amaçlarla gerçekleşen cinsel yaşama, bazı durumlarda ara verilebilmektedir. Kimi zaman bir hastalık, kimi zaman ise bir operasyon, cinsel yaşamımızı kısıtlayabilir. Peki, saç ekimi sonrası cinsel ilişki serbest midir? Saç ekimi sonrası cinsel ilişki yaşarken nelere dikkat etmeliyiz?

sac ekimi sonrasi cinsel iliski 3

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki kaç gün yasaktır?

Bilindiği üzere saç ekimi çoğunlukla estetik kaygılarla yapılan operasyonlardır. Her ne kadar hayati olmasa da, saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörler vardır. En önemli faktörlerden biri de saç ekimi operasyonu sonrası uyulması gereken kurallardır. Saç ekimi operasyonu sonrasında ekim sonuçlarını direkt olarak etkileyebilmesi sebebi ile kişinin düşen bazı sorumluluklar vardır. Operasyondan üç gün sonra kişi, günlük hayatına dönebiliyor olsa da, bazı kurallara uyması gerekmektedir. Bu ekilen saçların sağlıklı bir şekilde yerine tutunabilmesi ve büyümeye başlaması için oldukça önemlidir.

Ağır fiziksel aktivitelerin yasaklandığı bu sürecte, sporun yanı sıra saç ekimi sonrası cinsel ilişki de yasaktır. Bu yüzden, operasyon sonrasında cinsel ilişkiye 2 hafta ara verilmelidir.

sac ekimi sonrasi cinsel iliski 2

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden önerilmez?

Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 2 hafta yoğun dikkat gerektirmektedir. Saçsız alana ekilen saç kökleri ilk günlerde oldukça hassastır. Hassas olduğu bu dönemde, saç köklerinin kesinlikle darbe almaması gerekmektedir. Darbenin yanı sıra sürtünme gibi hareketlerden de uzak durulmalıdır.

UNUTMAYIN! Saç ekiminin başarısı için ilk iki hafta en kritik süreçtir.

sac ekimi sonrasi cinsel iliski 1

Günümüzde saç ekimi operasyonlarında sağladığı birçok avantajdan dolayı tercih edilen FUE yönteminin yanı sıra nadiren FUT Tekniği de uygulanabilmektedir. FUT Tekniği ile yapılan operasyon sonrasındaki cinsel ilişkide donör bölgeye dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere FUT tekniğinde, donör bölgesindeki greftler 15 – 20 cm. uzunluğunda bir kesi halinde alınır. Bu yüzden donör bölgesi olan enseye ayrıca dikkat edilmelidir. Bir diğer önemli konu ise fazla terlemedir. Aşırı terleme, saç ekimi sonrası cinsel ilişki esnasında yaşanabileceği için, operasyon sonrası ilk 14 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki yaşarken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Kıyafetler giyilip, çıkartılırken ekim yapılan alanın sürtmeye maruz kalmaması gerekmektedir.
  • Özellikle ilk iki hafta, saç ekilen alan darbe almamalıdır.
  • Sert ve dikkatsiz hareketlerin ekim yapılan alanın korunmasını zorlaştırabileceği unutulmamalıdır.
  • İlk 15 gün, vücut aşırı terlemek saç köklerine zarar verebilmektedir.
  • Cinsel ilişki sırasında aşırı yorulmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?